15 фактів про алергію: звідки береться, коли з'являється і чому вона напевно загрожує і вам

Говорячи науковою мовою, алергія - наслідок того, що імунітет починає реагувати на нормально нешкідливу річ, на кшталт котячої шерсті або квіткового пилку, як на потенційного агресора. Відбувається так, що білі кров'яні тільця в результаті цього збою починають атакувати алергени, а людський організм платить за це висипом, набряками і коростою. Це досить поширений процес - але всупереч поширеності люди знають про нього мало.
Ми ретельно зібрали для вас 15 фактів про алергію, щоб ви дізналися щось нове.

1. Не начхати
Згідно зі статистикою, наведеною в 2013 році Всесвітньої Організації по алергії (World Allergy Organisation, WAO), в розвинених країнах страждає від алергії кожен п'ятий житель. Всесвітня організація охорони здоров'я визнала алергію хворобою XXI століття. ‎Лише за останні три десятиліття частота цієї хвороби зросла у вісім разів. І, на ‎думку фахівців, це ще далеко не пік.‎ Українська статистика ‎за останні 10 років зросла в декілька разів і тенденція до збільшення ‎спостерігається щороку.

2. Невиліковна хвороба
Від алергії дійсно неможливо вилікуватися. Єдиний спосіб від неї позбавитися - почекати, поки організм природним чином не «переросте" алергію. Немає ніяких способів, які гарантували б, що це станеться: алергія на пилок в дитинстві може як зникнути до двадцяти років, так і викликати хронічний бронхіт.

3. Алергія - не хвороба дітей
Найчастіше алергія дійсно зустрічається у дітей, і найчастіше вона з'являється саме в маленькому віці. Однак це не означає, що можна вдихнути спокійно: алергія може розвинутися і в 20 років, і в 50, і в літньому віці. Зрозуміло, ймовірність цього з віком зменшується, але вона ніколи не дорівнює нулю. Справедливості заради, вона навіть ніколи не опускається нижче п'яти відсотків.

4. Важкість в діагностуванні
З точністю сказати, на що у вас алергія, може тільки фахівець-алерголог. Оскільки алергенів існує величезна кількість, і більшість з них - абсолютно нешкідливі самі по собі речовини, швидше за все в людській крові їх може перебувати величезна кількість: одночасно в атмосфері свого будинку людина може зіткнутися з лупою собаки, слиною кішки, пиловими кліщами, цвіллю, будівельними матеріалами, що викликають алергію, та ще з цілим переліком потенційно агресивних речовин.

5. Не заразне, майже спадкове
Алергія не може передаватися від одної здорової людині до іншої, як віруси. Від батьків до дитини, що цікаво, алергія теж передається не завжди: кожен з батьків, що страждає якимось типом алергії, в середньому дає дитині 30% схильності. Схильність сама по собі не означає, що алергія обов'язково розвинеться - швидше, що це більш ймовірно. Не виключено, що у двох страждаючих на поліноз батьків може народитися дитина, в якої ніколи не розвинеться жодних алергічних реакцій.

6. "Хвороба троянд"
Середньовічні лікарі вважали алергію на пилок хворобою дуже шляхетних панів, які могли собі дозволити проводити багато часу в оточенні запашних дорогих квітів, на відміну від селян, які працювали в полі і по суті не нюхали квітів. У чомусь в середньовіччі мали рацію - дійсно, серед сільських жителів алергія на цвітіння зустрічається в десятки разів менше, ніж серед міських.

7. Дерева і трави
Найпоширеніший вид алергій - харчовий. Лікарі рекомендують людям з харчовою алергією утримуватися від того, щоб їсти алергени. Зазвичай це досить просто - а ось другому за поширеністю виду алергії, алергії на пилок, пощастило менше. І якщо сезонної алергії на квіти і бур'яни ще можна уникнути на теплих пляжах - пилок трав рідко переміщається на відстань більше ста метрів, то ось алергія на дерева дістане людину всюди. Пилок дерев може подорожувати на кілька тисяч кілометрів. Відповідно, навіть радикальний переїзд проблеми не вирішить.

8. Алергічний поріг
Насправді кожен алергік може взаємодіяти з якоюсь кількістю алергену. Люди з алергією на молочні продукти можуть з'їсти зовсім небагато сиру без наслідків, а люди з алергією на цвіль дуже спокійно можуть перебувати якийсь час в сирому приміщенні. Питання тільки в тому, що десь поріг більше, а десь менше: люди, які не переносять арахіс, швидше за все не можуть спробувати жодного горішка, а людям з самої летальної в світі алергією на бджолиний укус більш ніж вистачить одного укусу, щоб померти. Якщо у вас ще не проявилися симптоми, це не означає, що у вас немає алергії взагалі - можливо, ви просто не перейшли поріг.

9. Пилові диверсанти
Пил складається з мікроскопічних частинок людської шкіри, що відшарувалася, волосків і частинок одягу. Сам по собі пил (зазвичай) не викликає алергію. Насправді алергія на пил викликається пиловими кліщами, а точніше їх екскрементами, які вони можуть виробляти в 200 разів більше власної ваги. Пилові кліщі це мікроскопічні членистоногі. Вдихаючи пил з їх продуктами життєдіяльності, людина вдихає один з найсильніших алергенів. Пилові кліщі живуть скрізь і настільки малі, що навіть вологе прибирання від них не допоможе. А ось HEPA-фільтр, прекрасно прибирає весь пил, і що не менш важливо, затримує екскременти пилових кліщів.

10. Заражений одяг
Всі види нехарчових алергенів дуже легко чіпляються за одяг. Якщо на дворі сезон цвітіння, і повітря наповнене пилком, то алергіку краще зняти вуличний одяг і про всяк випадок його випрати. Буде розумно так само не сушити білизну на вулиці, тому що тканина, що висить на вітрі, як вітрила, буде збирати ще більше пилку, ніж на ній було до цього.

11. Біда не приходить одна
Алергени дуже рідко самотні. Деякі з них між собою "споріднені" - наприклад, алергія на пилок часто означає, що у людини швидше за все є ще й алергія на мед. Все-таки, мед теж продукт квіткового цвітіння, і цілком логічно, що якщо організм не переносить квітковий пилок, то і всередину його вживати не варто. Це називається перехресна алергія - і якщо з пилком і медом приклад очевидний, то існує безліч менш очевидних поєднань: наприклад, алергія на пил іноді йде разом з алергією на павуків, раків і лобстерів. Пилові кліщі - арахніди, і якщо організм дратується від їх найдрібніших частинок в пилу, то і на обідньому столі буде бачити не радий.

12. Кішки проти собак
Кішки, які вважаються більш гіпоалергенними тваринам, ніж собаки, насправді виробляють в середньому в два рази більше алергенів. Тим, хто страждає від алергії на тварин, але пристрасно бажає їх мати не допоможе завести замість лабрадора маленького сіамського кота. Ми можемо порадити тільки завести сфінкса - а якщо алергія на слину, то можна відразу зупинятися на ящірці.

13. Стежте за диханням
Психологічний стрес робить перебіг більшості хвороб важчим. Не виняток і алергічна бронхіальна астма: дрібний і переривчастий подих під час хвилювання збільшує ймовірність нападу в рази. Намагайтеся нервувати де-небудь подалі від джерела алергенів. І, зрозуміло, фізичними вправами краще займатися в залі, а не в лісі.

14. Рідкість світу алергенів
Швидше за все, все зустрічали у своєму житті людину, яка чхала навесні або не їла горіхи. Але сам механізм алергії, цього збою в розпізнаванні ворогів організму серед нешкідливих речовин, настільки дивний, що іноді призводить до алергії на зовсім вже екзотичні речі. Існує, наприклад, алергія на воду, Aquagenic Urticaria або водяна кропив'янка. Причиною роздратування може стати навіть власна людську волосина або навіть власна людська слина. Зареєстровані навіть випадки алергії на молочну кислоту, яка виробляється після фізичних навантажень. Кожен з таких випадків - велика рідкість, але кожен випадок дуже наочно показує, наскільки непередбачуваною може бути алергія.

15. Від алергенів в повітрі можливо сховатися
Здається, що в сезон порятунку немає. Виникає спокуса замкнутися у ванній, включити душ і звідти і робити свої справи, адже якщо алергени потрапили додому, то ніяке провітрювання вже не допоможе, а може і погіршити ситуацію. Однак спеціально для того, щоб створити свій маленький острівець вільного дихання під час буйства весни, існують очищувачі повітря від алергенів.

Ліків від алергії дійсно не існує. Що веде до того злощасного збою, який змушує організм записувати нешкідливі речовини у вороги, наукове співтовариство теж не знає, принаймні поки що. Алергіки повинні брати своє лікування в свої власні руки - приймати антигістамінні препарати, призначені лікарем, уникати всього, що може заподіяти їм шкоду, і, зрозуміло, чистити повітря у себе в квартирі.